Kategorie
Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych do celów marketingowych
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych na wskazany przeze mnie adres e-mail

 

Co to jest integracja sensoryczna?

Data dodania: 28-09-2020
Terapia integracji sensomotorycznej to koncepcja postępowania, adresowana przede wszystkim do terapeutów zajęciowych.  Aby dobrze zrozumieć zasady działania tej metody w przypadku zaburzeń motoryki, należy zacząć od początku.
 
W trakcie wykonywania codziennych czynności, mózg otrzymuje wiele informacji ze wszystkich zmysłów (wzroku, słuchu, dotyku, węchu, smaku oraz przedsionkowego oraz proprioceptowego). W następnej kolejności dokonuje rozpoznania, segregowania oraz interpretacji i na tej podstawie integruje je z posiadanymi wzorcami oraz eliminuje zbędne informacje. W oparciu o otrzymane bodźce, mózg tworzy adekwatną reakcję, nazywana adaptacyjną, ruchową bądź myślową. Mówiąc prościej, potrafimy ocenić sytuację, w której się znajdujemy, np. kiedy dotykamy czegoś gorącego-cofamy rękę lub gdy słyszymy za głośny dźwięk- zatykamy uszy. Całe nasze postrzeganie świata opieramy na informacjach odbieranych przez zmysły. Dzieje się to poza naszą świadomością. Proces ten rozpoczyna się już w życiu płodowym i trwa przez całe życie. Co jednak, gdy nie jesteśmy w stanie tych informacji poprawnie odczytać i uporządkować? Wtedy właśnie pojawiają się problemy z integracją sensoryczną.
alt

Wszystkie założenia terapii integracji sensomotorycznej opierają się na neuroplastyczności mózgu. Oznacza to, że tkanka nerwowa jest w stanie tworzyć nowe połączenia, co skutkuje  między innymi uczeniem się. Dzięki odpowiedniej stymulacji układu nerwowego, jesteśmy w stanie nauczyć organizm odpowiednich do sytuacji i odbieranych bodźców reakcji. Terapeuta dobiera odpowiednie ćwiczenia i aktywności do wcześniej zdiagnozowanych problemów dziecka. Najintensywniejszy rozwój i podatność na integrację sensomotoryczną przypada na pierwsze 3 lata życia i trwa do około 7 roku życia, dlatego tak ważna jest wczesna diagnoza problemów.  Nie ma dolnej granicy kwalifikacji dziecka na terapią SI. Mały człowiek przychodzi na świat z problemami sensomotorycznymi, które wraz z wiekiem tylko się pogłębiają, więc im szybciej zaczniemy nad tym pracować, tym szybciej się z problemem uporamy.
 
Charakterystyczne dla dzieci z problemami integracji sensorycznej są miedzy innymi: trudności w koncentracji i wykonywaniu kilku prostych czynności na raz (np. pisanie ze słuchu), trudności w naśladowaniu ruchów, brak zrozumienia prostych poleceń, nadmierna aktywność lub brak aktywności dziecka. Charakterystyczne jest także trudność w samoobsłudze, to jest samodzielne ubieranie się czy mycie. W przypadku nadwrażliwości, dziecko unika bodźców, które odczuwa jako przykre, co za tym idzie, ogranicza ilość odczytywanych impulsów. W przypadku niedowrażliwości, dziecko poszukuje dodatkowych bodźców i  dostarcza ich w nadmiarze.
alt alt alt
Głównym zadaniem terapii jest dostarczenie kontrolowanej ilości określonych bodźców sensorycznych poprzez „naukową zabawę”.  Każda terapia SI rozpoczyna się od diagnozy i szczegółowego wywiadu z rodzicami. Na tej podstawie terapeuta dobiera odpowiednie ćwiczenia, w zależności od możliwości, kondycji i stanu pobudzenia dziecka. Zwykle spotkanie trwa 45-60 minut i odbywa się 1-2 razy w tygodniu, w zależności od potrzeb. Zaleca się, aby rodzice brali czynny udział w zajęciach i w domu również ćwiczyli z dzieckiem.
 
Sprzęt terapeutyczny, który jest wykorzystywany w metodzie SI ma zachęcać dziecko do aktywności, przez co zostaną dostarczone odpowiednie bodźce pozwalające na integrację. Stosuje się różnego rodzaju wiszące drabinki, huśtawki, deskorolki, deski równoważne, hamaki, suche baseny czy zjeżdżalnie. Materiały maja różne kolory, faktury i wypustki o różnej twardości. Ważne jest, aby dziecko było odpowiednio zmotywowane i kreatywne, w wykonywaniu zadań ściśle określonych przez terapeutę.
 
alt

W ofercie firmy Kinesis znajda Państwo całą gamę produktów przeznaczonych do integracji sensomotorycznej. Zachęcamy do zapoznania się z pełna ofertą. https://kinesis.com.pl/integracja-sensomotoryczna-c-1_37.html

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Aktualności