Sposoby regulacji stołów rehabilitacyjnych- które rozwiązanie wybrać?

Wybierając fotel, krzesło, rower czy samochód, w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na swoją wygodę. Odpowiednia wysokość, odpowiadający nam zakres regulacji wysokości, pochylenia oparcia czy wysokość kierownicy. Te kryteria wyboru są dla nas oczywiste i w większości przypadków wpływają na decyzję o zakupie. Dlaczego nie kierujemy się podobnymi wytycznymi w przypadku zakupu stołów rehabilitacyjnych?

W pracy wielu z nas spędza większą część dnia, dlatego tak ważne jest żeby w tym czasie zatroszczyć się o swoje zdrowie. Poprawna postawa w trakcie wykonywania ćwiczeń z pacjentem bądź masażu jest kluczem do zdrowego kręgosłupa i braku objawów bólowych u terapeutów.
Najważniejszym elementem poprawnej postawy w trakcie pracy fizjoterapeuty jest odpowiednia wysokość stołu, na którym pracuje. Nie można wybrać jednego modelu o stałej wysokości, który odpowiadałby wszystkim osobom, pracującym w danym gabinecie. Ważne jest również, aby umożliwić każdemu pacjentowi bezpieczne wejście oraz zejście z leżyska. Świetnym rozwiązaniem są stoły z regulowaną wysokością. Poniżej przedstawiamy dostępne na rynku opcje oraz ich wady i zalety.
Stoły rehabilitacyjne i do masażu z ręczną regulacją
Stoły z ręczną regulacją to najtańsze rozwiązanie, jeśli chodzi o możliwość zmiany wysokości. Najczęściej zmiana odbywa się poprzez obracanie korby. Nie jest to jednak najwygodniejsza opcja. W trakcie wykonywania tej czynności należy schylić się na wysokości regulacji oraz ręcznie, poprzez obrót korby, wykonać zmianę wysokości. Przeprowadzenie tej operacji z pacjentem na stole jest bardzo trudne.

Stoły rehabilitacyjne i do masażu z elektryczną regulacją
Podstawowym sposobem regulacji elektrycznej jest ta wykonywana za pomocą pilotów. Dostępne są dwie możliwości- pilot ręczny oraz pilot nożny.
Pilot ręczny pozwala na szybkie i wygodne dostosowanie wysokości stołu do wzrostu terapeuty oraz pacjenta. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, lecz posiada jedną główną wadę. W trakcie wykonywania tej czynności ręce pracownika są zajęte, co uniemożliwia masaż bądź prowadzenie ćwiczeń. |
![]()
|

Kolejnym rozwiązaniem jest pilot nożny. Jest to zdecydowanie wygodniejsza opcja. Pozwala na regulację położenia leżyska nogą, co umożliwia dopasowanie wysokości do stojącej postawy terapeuty. Jest to rozwiązanie wygodniejsze, niż przedstawione powyżej. Wadą obu rozwiązań jest konieczność przesuwania pilota wraz z sobą. Kiedy terapeuta przejdzie na drugą stronę stołu i zajdzie konieczność zmiany wysokości, pilot nie znajduje się pod ręką bądź nogą.

Najwygodniejszym i najbardziej zaawansowanym sposobem zmiany wysokości leżyska jest rama wokół stołu. Rozwiązanie to umożliwia regulację położenia z każdego miejsca, niezależnie z której strony stoły terapeuta się znajduje. Konstrukcja ramy jest bardzo prosta, a działanie intuicyjne. |
![]()
|
.jpg)
Bardzo istotnym udogodnieniem są kółka, które pozwalają w prostu sposób zmienić lokalizację stołu. Jest to bardzo wygodna opcja, ponieważ bardziej zaawansowane stoły rehabilitacyjne są ciężkie.
Terapeuto, zadbaj o swoją wygodę i komfort pracy. Każdy wie, że dobry fizjoterapeuta, to zdrowy fizjoterapeuta! Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą stołów rehabilitacyjnych i stołów do masażu z regulowaną wysokością.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog